Detail titulu : Petr Spálený: Můj dým CD

H00040

Petr Spálený: Můj dým CD

(Petr Spálený: Můj dým)
2013 / Hudební / Česká republika
V prodeji od: 5. 6. 2013

Nové studiové album Petra Spáleného po 8 letech!

Jde o žánrově pestré album pohybující se mezi country, rockem a popem. Stálice naší hudební scény se na ní spojila s „klasiky“ textu Eduardem Krečmarem, Vladimírem Poštulkou, Mirkem Černým, Janem Spáleným a jeden text dokonce napsal i dlouholetý umělcův spolupracovník Zdeněk Rytíř. Téměř polovinu písní složil Petr Spálený sám a o další se zasloužil producent a kapelník Apollo Bandu Pavel Krejča, několika skladbami též přispěli kytaristé skupiny Stanislav Jelínek a Fredy Bittner.

Zpěvák se sametovým basem Petr Spálený (1944) se narodil v Praze a k hudbě tíhl už od dětství stejně jako jeho starší bratr Jan (1942). Po dlouhá léta pak spolu vytvářeli bratrský tandem.

Jako amatérský hudebník začínal Petr Spálený již koncem 50. let 20. Století - nejdříve hrál na bicí, během vojenské základní služby se uplatnil v posádkové hudbě nejen jako bubeník, ale i jako kytarista a flétnista. Po skončení vojny v roce 1965 začal vystupovat ve skupině svého bratra s názvem Hipps, jež byla později přejmenována na Apollobeat. Vznikaly nové písně na kterých se podíleli Jan a Petr Spálení a Pavel Krejča, texty psali Jiří Štaidl, Eduard Pergner, Pavel Vrba a zejména spolupráce se Zdeňkem Rytířem znamenala velký posun na hudební scéně. Od 60 –tých let se zrodily hity jako Plakalo baby,Trápím se trápím, Podivný hry lidí, Dáma při těle, Kdybych já byl kovářem, Josefína, Hráč, Peggy, Dítě Štěstěny nebo Až mě Andělé, kterou Petr napsal s Josefem Fouskem.

Jako hudební skladatel složil Petr Spálený hudbu pro všechna představení Divadla Jiřího Grossmanna, kde několik let vystupoval též se svojí ženou Miluškou Voborníkovou. Zahrál si několik drobných rolí i v několika českých filmech (např. Noc na Karlštejně,Trhák). Vyzkoušel si také účinkování v muzikálech (Evita – Juan Perón.)

Tracklist:
01. Můj dým
02. Já jsem tady a ty tam
03. Je mi líto
04. Co ti můžu dát
05. Kdyby celej svět byl country bar
06. Možná měljsem s tebou zůstat
07. A chladnej vítr vál
08. Zůstal jsem sám
09. Benjamín
10. Stíny
11. Pokaždé
12. O malinko víc

Hudba: Petr Spálený

Cena: 349,- Kč